Czym jest mapa strony i jak działa na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezmiernie ważnym jest, żeby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej zbyt dużej uwagi, a tak właściwie przedstawia ona bardzo skuteczne narzędzie zwiększające wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony internetowe może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest zatem mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, sekcji oraz linków w stronie internetowej. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia poruszanie się po witrynie oraz działa na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony internetowej znacząco podnosi wartość serwisu www. Konstruując mapę strony należy zatem brać pod uwagę odbiorców oraz procesy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić dużo rodzajów map. Najprostsze z nich to oczywiście HTML oraz XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na stronie internetowej i zapewnia szybkie odnalezienie odpowiednich podstron. Dobrze zrobiona mapa strony wpływa także na user experience. Mapa XML jest z kolei stworzona dla botów (robotów wyszukiwarek). Stanowi to lista adresów URL i podstron, informująca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i systematyczność aktualizacji.

 

Co zyskujemy?

90% ruchu w internecie zapoczątkowane jest wejściem w wyszukaną wcześniej pozycję. By zdobyć kolejnych odbiorców, musimy więc sprawić, żeby nasza strona pojawiała się w wynikach wyszukiwania. Aby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach konieczne jest jej zaindeksowanie i umiejscowienie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój indywidualny indeks, na bazie którego generowane są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony powoduje dużo niższą ilość odwiedzin. Żeby uniknąć pomijania własnej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu zmienią się wyniki indeksowania. Mapa strony to bardzo ważny element SEO, niezbędny przy planowaniu strategii pozycjonowania strony internetowe.