Czym jest responsywna strona www i dlaczego musisz ją posiadać

Czym jest responsywna strona internetowa oraz dlaczego musisz ją mieć

Przez długie lata, komputery były jedynymi urządzeniami, za pomocą których można było przeglądać zasoby internetowe. Sytuacja uległa diametralnej przemianie wraz z wejściem na rynek telefonów komórkowych, smartfonów, a również tabletów, które w niedługim czasie z powodzeniem zaczęły zastępować komputery w aspekcie korzystania z sieci. Stało się to możliwe przede wszystkim za sprawą inteligentnego narzędzia, odpowiedzialnego za dostosowywanie obrazu strony internetowej oraz umieszczenia jej treści do wielkości stosunków małych ekranów urządzeń mobilnych. Narzędzie to nosi miano Responsive Web Desiagn (RWD).

 

Popularność RWD w ostatnich latach

Skłonność do korzystania z responsywnych stron www jest całkowicie zdeterminowana rosnącą popularnością różnego rodzaju urządzeń mobilnych. Musisz wiedzieć, że prawie wszystkie urządzenia przenośne charakteryzują się odmienną rozdzielczością i wielkością przekątnej obrazu, co w praktyce oznacza konieczność wykorzystywania RWD w celach dostosowania do siebie tych czynników. Wszystko po to, aby przeglądanie stron internetowych za pomocą smartfonu, tabletu czy notebooka nie wymagało większych trudności. Stanowi to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wzrostu popularności korzystania z sieci za pomocą urządzeń przenośnych. Jeżeli wierzyć rankingom, Polska w tym zakresie zajmuje już szóstą pozycję w skali globalnej. Nie bagatelizuj tego!

 

Zalety responsywnych stron www

Z wykorzystania RWD w technologii internetowej płyną niemal same zalety. W pierwszym rzędzie można wymienić atrakcyjność oraz czytelność stron internetowych na małych ekranach urządzeń przenośnych. Za pomocą tego narzędzia, liczba kolumn automatycznie dostosowuje się do parametrów ekranu, co sprzyja inteligentnemu rozmieszczeniu treści. Ponadto RWD ułatwia nawigowanie stroną przy wykorzystaniu palca (tzw. swipe-to-read). Strony RWD zwykle ustawiają się również wyżej, jeżeli chodzi o pozycje w wyszukiwarce Google. Mają one jeden adres URL (w odróżnieniu od wersji stron mobilnych) bez względu na to, czy są tworzone na komputerze, czy na innych urządzeniach. Nie tworzą też zbyt dużych kosztów utrzymania, a przyczyniają się do podwyższenia poziomu sprzedaży.