Strony internetowe oparte o WordPress. Słabości i zalety

 

—–

WordPress to największy aktualnie system sterowania zawartością (CMS), za pomocą którego jest właśnie obsługiwanych około 70 milionów strony internetowe żukowo. Korzystają z niego tacy giganci jak m.in. Forbes czy New York Times. Przed przyjęciem decyzji o skorzystaniu z platformy, warto wziąć pod rozwagę również zalety, jak i wady WordPressa. Poznaj najważniejsze z nich.

 

Darmowa obsługa

 

Kluczową korzyścią systemu WP jest to, że nie trzeba płacić zarówno za jego budowę, jak i bieżącą obsługę. Płatne mogą okazać się jedynie niektóre spośród wtyczek i szablonów, ale nie musimy przecież z nich korzystać.

 

Prostota instalacji oraz obsługi

 

WordPress powstał z myślą o obsłudze blogów, dlatego do dziś wyróżnia go niezwykła intuicyjność. Z obsługą strony internetowej, w podstawowym zakresie, poradzi sobie chociażby osoba bez jakiejkolwiek wiedzy kodowania. Optymalizacja strony, a także późniejsze wzbogacanie i zmiana treści, zajmuje zaledwie chwilkę. Sama instalacja oprogramowania również jest niezwykle prosta. Wystarczy pobrać plik z systemem i rozpakować go w odpowiednim katalogu na serwerze.

 

Rozbudowana baza wtyczek oraz schematów

 

W infrastrukturze WP znajduje się wiele tysięcy wtyczek, spośród których możemy dowolnie korzystać. Umożliwiają one zwiększyć funkcjonalność serwisu o różne elementy. W celu zainstalowania wybranego rozszerzania, wystarczy jedno kliknięcie myszką. Z zaletą tą wiąże się niestety prawdziwe zagrożenie. Niektóre wtyczki potrafią być nieaktualne, i tym samym nie działać odpowiednio lub zawierać potencjalne luki narażające na ataki hakerskie.

 

Z poziomu platformy możemy także instalować darmowe szablony. Bez problemu odnajdziemy piękny motyw, który jest responsywny, czyli dopasowany do urządzeń przenośnych. Wadę bezpłatnych tematów stanowi natomiast to, iż trudno firmie za ich pomocą odróżnić się od rywali. Modyfikacja komercyjnych układów graficznych wymaga natomiast znajomości języków programowania.

 

Popularność

 

System WordPress, w związku ze swoją renomą, zgromadził wokół siebie dużą grupę użytkowników. Za pośrednictwem forum internetowego, dzielą się oni własnymi odczuciami i udzielają oparcia w tłumaczeniu najczęściej występujących problemów w obsłudze platformy. Popularność WordPressa wiąże się niestety ze istotnym narażeniem na ataki hakerskie.

 

Przewaga w zakresie pozycjonowania

 

Użytkownicy stron działających w oparciu o WordPressa, mogą też liczyć na błyskawiczne efekty pozycjonowania. Serwisy obsługiwane z jego poziomu, są już na początku wysoce oceniane przez algorytmy Google. Poza tym można korzystać z wielu dobrych wtyczek, które ułatwiają prawidłową optymalizację SEO.

—–