Zły design strony internetowej, czyli czego unikać na swojej witrynie

 

Czasy, w których strony internetowe składały się wyłącznie z zwykłego jednokolorowego tła podzielonego na kolumny oraz wypełnionego tekstem bezpowrotnie minęły. Dzisiaj każda szanująca się firma czy instytucja musi posiadać profesjonalną stronę internetową, która cieszy oko i zwraca uwagę. Właśnie wygląd witryny jest czynnikiem, jaki stanowi olbrzymi wpływ na zachęcenie potencjalnego nabywcę.

 

Kluczowe cechy idealnej strony internetowe

Tworząc firmową witrynę internetową należy pamiętać, że z jej wyglądem nie można przesadzić w żadną ze stron. Nie może być ona prosta jak arkusz programu tekstowego, bo mówić to będzie o braku profesjonalizmu. Nie może też nieść za dużo grafik oraz danych, gdyż będzie robić wrażenie nieuporządkowanej oraz ciężkiej dla oka. Strona startowa powinna mieć krótko przedstawione, najistotniejsze informacje odnośnie działalności danej firmy oraz kilka przycisków naprowadzających użytkownika do treści, których szuka. Przypisanie informacji do odpowiednich działów jest szczególnie ważne, gdyż ułatwia wyszukiwanie oraz nawigację na stronie. Innym ważnym elementem jest aktualizacja jej treści. Wiele firm po stworzeniu dobrej witryny po prostu o niej zapomina. Potencjalny nabywca, który zobaczy, że ostatnie teksty były sprzed paru miesięcy lub nawet lat może zdecydować że marka nie prowadzi już działalności.

 

Czego należy unikać?

Najczęstszym błędem spotykanym na stronach internetowych marek oraz instytucji jest przerost formy. Właściciele chcąc ukazać możliwości swoich firm chcą zaprezentować wszystko naraz, a zatem niestety odstrasza i utrudnia wyszukiwanie informacji. Dodawanie zbyt wielu filmów oraz zdjęć także nie jest odpowiednim pomysłem. Skomplikowane animacje, które potrzebują dłuższego załadowania również wpływają źle na odbiór witryny. Zlecenie stworzenia profesjonalnej strony internetowej to w ostatnich czasach nieduży wydatek, jednak wielu właścicieli marek zaniedbuje tę metodę okazania się. To wielki błąd, gdyż obecnie większość potencjalnych odbiorców zaczyna od poszukiwania danych w internecie Warto więc zainwestować w prawidłowo wykonaną witrynę, bo ta inwestycja na pewno się zwróci.